Forside: Aktuelt: Siste nytt: Vill vekst i Nydalen

Ny film fra Heltberg Gymnas

Siste nytt

Se den nye filmen om Heltberg Gymnas som holder til i Gjerdrums vei 12 i Nydalen.

Les mer

Påsken i Nydalen!

Siste nytt

En herlig påsketur, er å starte øverst i Akerselva ved Stilla og gå nedover langs elva. I Nydalen ta..

Les mer

Vill vekst i Nydalen

Nydalen var Oslos svar på «Gotham City» hvor lovløsheten herjet. I dag er Nydalen blant de kuleste områdene som bidrar sterkt til Nordre Akers voldsomme vekst.

Av Magne Otterdal
Oslo Business Memo

2002: Nydalen var forblåst og forlatt av utdødd industri. Jens Rugseth og Rune Syversen tok sjansen og flyttet inn i Vitaminveien 11 da de startet it-firmaet Crayon.

2010: Nydalen er en av Oslos mest trendy arbeidsplasser. Crayon har nådd over 600 millioner kroner i omsetning etter å ha doblet virksomheten hvert år de første åtte årene.

280 ansatte
- Vi turte ikke gå ut om kveldene, sier grunder Rune Syversen til Oslo Business Memo. Han er daglig leder og hovedeier i selskapet. Styreleder Jens Rugseth nikker. Det er noe helt annet nå, å sitte på Bølgen & Moi ved Akerselva og snakke om den voldsomme utviklingen i den østre delen av Nordre Aker.

Idag har Rugseth og Syversen 280 ansatte, det er en vekst fra 0 ansatte for ni år siden. Crayon har bidratt med sin skjerv til den kraftige veksten i private arbeidsplasser i Nordre Aker.

Knut Vareide ved Telemarksforskning har kommet frem til at denne bydelen ligger helt i landstoppen sammenlignet med vanlige kommuner når det gjelder antall private arbeidsplasser.

Innbrudd og razzia
I 2002 rådet lovløsheten i bydelen, etter at det meste av tradisjonell industri var forduftet. Crayon-gründerne kom på jobb en morgen og fant hele kontoret robbet for alt av pc-er og annet inventar av verdi. Lyden av politisirener var dagligdags.

Et annet firma som var tidlig på plass i Vitaminveien 11 var Spyshop, som ble etterforsket i forbindelse med Nokas-ranet. Plutselig var det full politirazzia i nabolokalene, minnes Syversen og Rugseth. Spyshop er fortsatt i sving fra Nydalen, og hadde ifjor et habilt resultat på 1,5 millioner kroner av driftsinntekter på 6,1
millioner kroner.




Etterhvert flyttet Crayon fra Vitaminveien og over rundkjøringen til Sandakerveien rett ved BI-bygget. Her har selskapet altså doblet seg hvert år siden starten.

Hvorfor Nydalen?
- Det er ikke noe spørsmål, jeg bor jo på Kjelsås, sier Jens Rugseth. Etablering på Lysaker ble vurdert en kort stund, men utelukket.

- Vi ville jo ikke fått noen fra nord og øst i Oslo til å jobbe på Lysaker.

Rune Syversen er fjerde generasjon Vålerenga-spiller; bor nå på Ekeberg. Nydalen oppfatter han som et perfekt sted å være.

Droppet Trondheim
- Vi åpnet avdelingskontor i Trondheim også, men det ble fort nedlagt, sier Syversen.

- Vi trodde i vår naivitet at vi kunne selge til det lokale markedet der fra eget kontor. Men det viste seg at selv NTNU-folkene dro til Oslo for å kjøpe det samme fra konkurrenter som vi tilbød der.

Doblingen av virksomheten stoppet i kriseåret 2009, da driftsinntektene økte 71 millioner kroner 654 millioner. Både driftsresultat og resultat før skatt endte på minus 18,3 millioner.

En av de ansatte i Crayon, Veronica Alexandersen (23) fra Bryn, stortrives i Nydalen.
Hun er kursadministrator og har jobbet her siden i fjor høst.

- Her har skjedd mye bare det siste året. Masse kafeer og restauranter har kommet, og mange unge har begynt å vanke her, sier Veronica som kan fortelle at denne sommeren har det vært veldig kult å gå ut i Nydalen etter jobb.

- Spennende å jobbe i et så ekspansivt miljø, sier Veronica Alexandersen.

http://oslobusinessmemo.no/